فولیو چرمی حافظی، امضای جنتلمن، یا کالایی لوکس برای خانم‌ها

فولیو چرمی نیویورکر

فولیو چرمی حافظی، امضای جنتلمن، یا کالایی لوکس برای خانم‌ها

۴ سال پیش، اولین فولیو چرمی را طراحی کردم. در آن زمان تصور من از فولیو، یک کیف چرمی لوکس با جیب‌های داخلی متعدد بود که ظاهر مینیمال و طراحی ساده آن، بیشتر برای آقایان سخت پسند و مهندسین حساس و ایده‌آل‌گرا مناسب به نظر می‌رسید و گمان می‌کردم که عدم وجود بند بلند، زنجیر و یا دسته کارشده، این کیف چرمی کوچک را از دایره انتخاب خانم‌ها بیرون رانده باشد. انگار من، ناخواسته تمایل شدید خودم برای حمل کردن کالاهای کوچک کاربردی را، در یک فولیو چرمی مردانه گردآورده بودم.

تمامی این تفکرات، پیش‌داوری‌ها و ذهنیت خام اولیه، بعد از آغاز فروش محصول در امریکای شمالی متزلزل شد. درست نیمی از سفارش‌دهندگان این کیف چرمی کوچک، خانم‌هایی بودند که از ریخت و پاش کیف‌های tote و برکین‌های لوکس خود خسته شده‌بودند و فولیو برای آنها یک سازمان‌دهنده ظریف و زنانه بود. این کیف کوچک دوست‌داشتنی، که حتی یک نسخه کوچک‌تر داشت، پس از زمانی کوتاه، محبوب‌ترین محصولی شد که تا آن زمانی طراحی کرده‌بودم. طی یک هفته بیش از ۳۰۰ کیف سفارشی سازی شده، مهر اداره پست امریکای شمالی را دریافت کردند و طی یک سال، خانم‌های منظم و شیک، و جنتلمن‌هایی که علاقه زیادی به حمل کالاهای لوکس، مینیمال و زیبای چرمی دارند، در سراسر دنیا این کیف بخصوص را سفارشی کردند.

کیف چرمی حافظی

امروز، فولیو برای من یک عنوان بی‌ربط در توصیف کیف چرمی نازکی است که هر خانم یا آقایی، با توجه به شخصیت خود، و نه بر اساس جنسیت، سن یا شغل خویش، آن را انتخاب کرده و بصورت روزانه استفاده می‌کند. برای همین گمان می‌کنم که زیباتر بود اگر این محصول، نامی داشته باشد در حد عبارت‌های اصیل امریکایی،‌ که با فرهنگ و ادبیات تند آن منطقه هماهنگ است. مثلا نیویورکر که نام یک مجله امریکایی است، برای این کیف برازنده‌تر از کلمه فولیو است. نیویورکر برای سال‌ها منتشر کننده تفکرات و آثار زیبای نویسندگان و شاعران سراسر دنیا بود. به عنوان یک طراح، تصور می‌کنم که کیف چرمی نیویورکر امیر حافظی، بهترین اثری است که تا امروز طراحی کرده‌ام، چرا که علاوه بر راحتی در حمل و نقل، سهولت سازماندهی اقلام و لوازم، ساده، مینیمالیستی و زیباست. ویژگی مشخصی که اگرچه باقی کیف‌های کالکشن خصوصی امیر حافظی از آن بهره می‌برند، ولی قادر نبوده‌اند که تا این اندازه، مرزهای جنسیتی، نژادی و ملی‌گرایانه را کنار زده و عمومی شوند.

کیف چرمی فولیو برای همیشه بخش مهمی از کالکشن من را به خود اختصاص داده. بخشی ناگسستنی که با کمی اغراق و تزریق خلافیت، می‌توان نمونه‌های منحصر به فردی از کیف چرمی کوچک را بازآفرینی کرد. محصولی که از قید و بند تمامی عناصر جنسی آزاد است.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.