سبک حافظی، تلفیق هنر و مدرنیته

سبک حافظی، تلفیق هنر و مدرنیته

من امیر حافظی هستم و تلاش می‌کنم که تا بخشی از دریافت هنری خودم را در این متن کوتاه بیان کنم. از دید من یک راه‌حل ساده برای درک موضوع هنر، تلاش برای آگاهی از زیبایی است. شناخت زیبایی، بدون رسیدن به فرانمایی فکری و احساسی موضوع بیهوده‌ای است. برای همین پیش از هر چیز، درک ماده هنری، از مسیر شهود زیبایی شناختی شخصی می‌گذرد. یعنی یک چیز زیباست، پس هنرمندانه است. فارغ از اینکه عمق یک رنج، تلاش یا تراژدی انسانی را به همراه داشته باشد. فارغ از اینکه برای شناسایی ماهیت انسان گامی بردارد، یا حتی برای به نمایش گذاشتن یک مفهوم فلسفی ساده یا پیچیده. این پاراگراف، چکیده کوتاهی از سبک حافظی در شناخت یک شی زیبا به عنوان یک ماده هنری است.

سبک حافظی، بدون پرداختن به تعریف هنر در سطوح آکادمیک، تنها بر زیبایی، بر پایه زیبایی تکیه می‌کند و به رنج‌ها، تراژدی‌ها و نیازهای سرکوب شده و فروخته‌ای که متن اصلی هنر مدرن را تشکیل می‌دهند، بی‌توجه است. سبک حافظی، در واضح‌ترین فرم خود، به اندیشه‌های نخستین هنری مانند نسبت‌های طلایی، رنگ‌بندی‌ها، بهرمندی از ظرایف و ریزه‌کاری‌ها وابسته‌ است و تلاش می‌کند که یک محصول اداری را، در پی‌رنگ نگاه هنری یک انسان نیمه نقاش، نیمه نویسنده، به یک کالای تجملاتی با ارزش، هم از جنبه هنری، و هم از جنبه کاربردی تبدیل کند. برای همین موضوع مدرنیته، نه به عنوان تفسیری از یک بازه زمانی، بلکه به عنوان ابزارهایی که در بستر مدرنیته خلق شدند، به یک ضرورت برای باز تولید یک محصول کهنه بدل گشته و در جنس زبان طراحی این محصولات چرمی، مانند تاری که از دل یک پود می‌گذرد، قرار گرفته‌اند.

سبک امیر حافظی، اگرچه در نگاه اول نشات گرفته از ذات مدرن زندگی تند و مصرفی هزاره سوم است، اما آشکارا ماهیت مد را مثل شنل عظیم پادشاه، بر شانه‌های یک کالای چرمی لوکس می‌آویزد.

اشتراک گذاری پست

دیدگاه (2)

  • KlGaLiv پاسخ

    Thank you, your site is very useful!

    دسامبر 2, 2021 در 8:36 ب.ظ
  • DfOib پاسخ

    Thanks!

    مارس 18, 2022 در 10:33 ق.ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.